Dlaczego marihuana może mieć negatywny wpływ na trawienie?

Marihuana, czyli susz konopny od kilku lat może być stosowana w Polsce w celach leczniczych. Podobnie jak większość produktów tego typu ma jednak skutki uboczne. Jednym z nich może być negatywny wpływ na układ trawienny.

Wpływ marihuany na układ trawienny

Marihuana oddziałuje na działanie układu trawiennego na kilka sposobów. Nie da się jasno określić, że wpływa na niego negatywnie. Sprawa ta jest bardziej skomplikowana i do dziś stanowi przedmiot wielu badań.

Jak marihuana oddziałuje na przewód pokarmowy?

Przede wszystkim marihuana może zapewnić mu więcej pracy. Wiele osób odczuwa tak zwane gastro po ziole, czyli po prostu pobudzony apetyt. To efekt działania dwóch hormonów. THC pobudza grelinę, która odpowiada za naszą chęć do szukania i spożywania pożywienia. Oprócz tego zwiększa produkcję dopaminy, przez co jedzenie sprawia więcej przyjemności.

Ponadto marihuana wpływa na ilość kwasów trawiennych w żołądku. W zależności od sytuacji jest to problematyczne lub pomocne. W ten sposób marihuana może bowiem pomóc osobom cierpiącym na refluks. Nie można jednak zapomnieć, że mniejsza ilość kwasów trawiennych niekorzystnie wpływa na rozdrabnianie jedzenia i wchłanianie substancji odżywczych.

Krótko- i długoterminowe efekty marihuany na trawienie

Efekty można podzielić na te krótko i długotrwałe. Zwiększony apetyt występuje głównie niedługo po przyjęciu marihuany. Zmniejszona ilość kwasów żołądkowych to jednak efekt długoterminowy. Występuje on, gdy częstotliwość przyjmowania THC jest większa niż raz w tygodniu przez dłuższy czas.

Potencjalne negatywne skutki

Lista potencjalnych negatywnych skutków dla układu trawiennego jest nieco dłuższa. Oto, z czym trzeba się liczyć.

Zaburzenia trawienne i ich przyczyny

Do zaburzeń trawiennych można zaliczyć zaparcia. Marihuana potrafi spowolnić przepływ resztek pokarmu przez jelita. Przez to utrudnia wypróżnianie, więc dla osób, które mają problemy z prawidłowym załatwianiem swoich potrzeb może to być niemały kłopot. U niektórych pojawia się także wymiotowanie po marihuanie. Jest to efekt tego, jak THC przetwarzane jest przez wątrobę.

Badania i przypadki kliniczne

Oczywiście to, jak marihuana wpływa na układ pokarmowy. Te mówią między innymi o tym, że susz konopny ma nie tylko niekorzystne skutki. Potrafi na przykład wspomagać mikrobiom jelitowy. Problemem nie jest też biegunka po marihuanie. Ta ma wręcz jej przeciwdziałać.

Jak minimalizować negatywne skutki?

Marihuanę można jednak przyjmować tak, by minimalizować jej negatywne skutki. Jak dokładnie to robić?

Zalecenia dotyczące bezpiecznego stosowania

Przede wszystkim podstawą bezpiecznego stosowania marihuany jest umiar. Poważne zatrucie, takie jak CHS, która powoduje bóle brzucha czy wymioty pojawia się w niewielkiej grupie palaczy. Są to osoby używające marihuany w zbyt dużym stopniu przez co najmniej 3 lata.

Alternatywne metody i środki zapobiegawcze

Jeśli Twój układ trawienny jest dość delikatny, pamiętaj, by skonsultować to z lekarzem. W ten sposób będzie można podjąć środki zapobiegawcze. Na przykład zrezygnować z suszu, który w większym stopniu pobudza apetyt.

Wnioski i zalecenia dla konsumentów

Dalej zastanawiasz się nad wybraniem medycznej marihuany? Zobacz poniższe wnioski i zalecenia, które mogą pomóc Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Podsumowanie badań i obserwacji

Badania i obserwacje osób stosujących medyczną marihuanę nie udzielają jeszcze jasnej odpowiedzi w kontekście tego, czy ma ona negatywny wpływ. Nic dziwnego, jest to bardzo skomplikowana część naszego ciała, która bezpośrednio oddziałuje na odporność, czy nawet współpracuje z mózgiem.

Wskazówki dla osób korzystających z marihuany

Podobnie jak w przypadku innych produktów medycznych najważniejsza jest obserwacja własnego ciała i konsultacja z lekarzem. Jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zatrucie po marihuanie warto raportować do wykwalifikowanego specjalisty, który przepisał medyczną marihuanę.

Wypełnij formularz i odbierz e-receptę szybko!

Rozpocznij E-Konsultację