Jazda Pojazdem po Zażywaniu Medycznej Marihuany

Dowiedz się, jak wpływa na organizm medyczna marihuana. Poznaj jej działanie na twoją psychomotorykę i zdolność reakcji.

Lecznicze przyjmowanie marihuany

Przyjmowanie medycznej marihuany staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Dzieje się tak głównie za sprawą właściwości tego specyfiku. Często pacjenci sięgają po niego jako po ostatnią deskę ratunku w bardzo trudnych sytuacjach np. w celu złagodzenia skutków ubocznych chemioterapii, likwidowania bóli wywołanych przez nowotwór złośliwy, ale również w wielu innych przypadkach, w których terapia marihuaną uznana zostaje za najskuteczniejszą, a zarazem bezpieczną dla organizmu. Wiele osób jednak zadaje sobie wówczas pytanie, czy po medycznej marihuanie można prowadzić auto oraz inne pojazdy mechaniczne?

Medyczna marihuana a prowadzenia auta

Jednym z kluczowych składników marihuany jest THC. Tetrahydrokannabinol to substancja psychoaktywna, której efekty znane są po zażyciu marihuany rekreacyjnej. Nawet ta medyczna może więc wpłynąć niekorzystnie na funkcje psychomotoryczne kierowcy, obniżyć czas jego reakcji, pogorszyć koordynację ruchową, spowodować senność. To dlatego jazda pod wpływem marihuany jest niedozwolona i surowo karana. Nie ma żadnego znaczenia, czy zażyłeś ją w celach rekreacyjnych, czy leczniczych, wsiadając w takim stanie za kółko, łamiesz prawo i możesz stanowić zagrożenie na drodze. Nie podejmuj się wówczas prowadzenia żadnego pojazdu mechanicznego, zrezygnuj też z roweru i hulajnogi. Zdecydowanie bezpieczniej będzie poprosić kogoś o transport, zamówić taksówkę lub skorzystać ze środków komunikacji miejskiej.

Test na obecność narkotyków po zażyciu medycznej marihuany

Istotnym faktem jest to, że nawet niewielkie stężenie THC we krwi sprawi, że wynik narkotestu wykonanego przez policję będzie pozytywny, co jednoznacznie zakwalifikuje cię w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego lub kontroli, jako osobę kierującą pojazdem pod wpływem substancji psychoaktywnych i będzie podstawą do nałożenia kary zgodnej z kodeksem. Na pewno będziesz się musiał liczyć z odebraniem prawa jazdy.

Ile czasu po medycznej marihuanie można wsiąść za kierownicę?

Wiemy już, że prowadzenie auta po marihuanie jest nielegalne i niebezpieczne. W takim razie ile czasu po marihuanie można prowadzić?

Jeżeli przyjmujesz medyczną marihuanę regularnie, nawet kilka kolejnych miesięcy po zaprzestaniu, choć twój organizm nie odczuwa działania THC, jego obecność wciąż będzie wykrywalna we krwi. Oznacza to, że musisz się wówczas liczyć z pozytywnym wynikiem ewentualnego testu narkotykowego.

A co w sytuacji, gdy palisz sporadycznie np. tylko w przypadku pojawienia się silnego bólu? Po ilu godzinach można jechać po marihuanie? Szacuje się, że po jednorazowym spożyciu marihuany należy powstrzymać się od prowadzenia auta przez 4-8h w zależności od sposobu podania i indywidualnej reakcji organizmu. W sytuacji, gdy pojawią się stany euforyczne lub przyjmujesz lek doustnie, lepiej jest odczekać min. 8h.

W niektórych krajach dopuszczalne jest prowadzenie samochodu przy niewielkim, ściśle określonym stężeniu THC we krwi. W Polsce, na chwilę obecną, prawo traktuje temat zero-jedynkowo.

Wypełnij formularz i odbierz e-receptę szybko!

Rozpocznij E-Konsultację